RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  KONSTRUKTIVISME  UNIT 1
Tarikh                        : 24.10.
2012                                         
Masa                         : 8.40- 9.10Pagi
Hari                           :
Rabu                                                
Bilangan pelajar       : 25 orang
Kelas                        : 4
Bijak
Mata Pelajaran         :
Pendidikan Islam
Tajuk                       
:  Bersuci
Objektif                    : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
                                 Aras 1:        
                                
1. Menyatakan pengertian bersuci daripada najis dan hadas
        
Aras 2:
         
1.Jenis-jenis najis dan alat-alat bersuci..  
          
Aras 3
1.    Cara-cara bersuci
daripada najis hukmi dan najis aini.
Pengetahuan Sedia Ada  :
 1. Murid-murid telah mengetahui serba sedikit
mengenai najis                                     melalui pendidikan  ibu bapa dan guru di sekolah.
                                     2. Murid-murid pernah melihat ibu mencuci
pakaian yang kotor 
                                         
di rumah.  
Konsep                      :
Menyucikan najis
Bahan                        :
LCD, carta gambar, kad.
Nilai                            :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran                 : 
Menyusur atur, menyenaraikan dan merumuskan.
| 
Langkah/ 
Masa | 
Isi Pelajaran | 
Aktiviti
  Pengajaran  Pembelajaran | 
Catatan | |
| 
Aktiviti Guru | 
Aktiviti Murid |  | ||
| 
Pendahuluan  
(2 minit) | 
Bacaan doa 
 pelajaran | 
1.Guru dan murid  
membaca doa  
pelajaran secara  
beramai-ramai yang 
 dipimpin oleh 
 ketua murid. | 
1.Murid membaca doa
  secara beramai-ramai |  | 
| 
Set Induksi 
(Engage) 
(5minit) | 
Gambar bersuci  | 
1.Guru menayangkan
  VCD  
mengenai gambar
  kekotoran yang ada di sekeliling kita. 
2. Bersoaljawab
  berkaitan dengan tayangan. 
3.Guru mengaitkan
  gambar 
 dengan tajuk pelajaran | 
1.Murid menonton
  tayangan . 
2.Murid menjawab dengan
  berbagai jawapan. | 
Ber- 
Soal-jawab | 
| 
Langkah 1 
Penerokaan  
(Explore) 
(15 minit) | 
i.  Pengertian bersuci daripada najis dan hadas 
ii. Jenis-jenis najis
  berserta contoh. 
iii. Cara-cara 
 menyucikan najis ‘aini dan najis  
hukmi | 
1. Guru memberi
  tugasan  
kepada murid.  
2.Guru meminta murid
  mengumpulkan maklumat  
berkaitan : 
Kumpulan A: 
Menyenaraikan
  Pengertian bersuci daripada najis dan 
 hadas 
Kumpulan B: 
Menyenaraikan
  jenis-jenis 
 najis beserta contohnya. 
Kumpulan C: 
Menyenaraikan
  cara-cara menyucikan najis ‘aini dan 
hukmi.     | 
1.Murid mencari dan
  mengumpul maklumat. 
2. Murid berbincang
  dan membuat kajian sendiri dengan tajuk yang diberikan. | 
Buku teks 
Perbinc-angan 
Nilai murni 
Ber- 
dikari 
-kerja 
sama | 
| 
Langkah 2 
(17 minit) 
Penghuraian 
(Elaborate)  | 
Najis ‘aini dan hukmi | 
1.Guru meminta wakil
  murid setiap kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.  
2. Guru mendengar
  hasil pembentangan wakil setiap kumpulan. | 
1.Wakil daripada
  setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan mereka. 
2.Setiap kumpulan
  disarankan membuat perbandingan. | 
Pem- 
Bentangan 
A.B.M 
Kertas 
Marker. | 
| 
Langkah 3 
 (Evaluate) 
(13 minit) | 
iii. Cara-cara  me-nyucikan 
  najis muhaffafah, 
mutawassitoh 
 dan muhallazoh | 
1. Guru menerangkan
  hasil dapatan dan memberi  
penilaian komen dan
  menerangkan hasil pembentangan mereka 
3.Guru meminta
  murid-murid mencatatkan maklumat dalam bentuk peta minda dan di simpan
  sebagai nota. | 
1.Rakan –rakan
  memberi pandangan hasil dapatan mereka. 
2.Murid mendengar
  dengan teliti. 
3.Murid men- 
catatkan maklumat
  dalam bentuk peta minda dan nota. | 
penilaian | 
| 
Penutup 
(8 minit) | 
Rumusan dan refleksi. 
1.Islam meminta
  beratkan aspek kebersihan. | 
1.Guru membuat
  kesimpulan. 
2.Guru mengucapkan
  tahniah kepada semua murid agar terus berdaya maju. | 
1.Murid memberi
  perhatian sepenuhnya. |  | 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME UNIT 2
Tarikh                     : 1 .11
.2012                                         
Masa                      : 9.40-10.40 pagi
Hari                         :
Khamis                                             
Bilangan pelajar  : 25 orang
Ke las                       : 4 Bijak         
Mata Pelajaran       : Pendidikan
Islam
Tajuk                       
:  Bersuci
Objektif                    : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
          
Aras 1:
Murid-murid dapat mengenal pasti dan
membaca cara-cara menyucikan                            najis  mughallazah, mutawassitah, muhaffafah dengan
betul.       
          
Aras 2:
Murid-murid dapat menyebut dan mengigat
cara-cara    menyucikan najis
mughallazah,mutawassitah dan muhaffafah 
mengikut urutan dengan betul.
Aras 3:Murid-murid dapat mempraktikan  teknik cara-cara menyucikan najis  mughallazah,mutawassitah dan muhaffafah
dengan betul dan yakin.
Pengetahuan Sedia Ada  : 1. Murid
biasa melihat perlakuan bersuci.
                                         
2. Murid biasa melakukan perbuatan bersuci.
Konsep                      :
Murid-murid mengetahui jenis-jenis najis
                                    Murid-murid
dapat melakukan amalan bersuci
Bahan                       : 
VCD, papan gulung, cartq gambar dan kad.
Nilai                          :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran                :
Perbincangan, menyenaraikan dan merumus
| 
Langkah/ 
Masa | 
Isi Pelajaran | 
Aktiviti Pengajaran  Pembelajaran | 
Catatan | |
| 
Aktiviti Guru | 
Aktiviti Murid |  | ||
| 
Pendahuluan  
(2 minit) | 
Bacaan doa 
 pelajaran | 
-Guru dan murid membaca doa pelajaran
  secara beramai-ramai yang dipimpin oleh ketua murid. | 
Murid membaca doa secara beramai-ramai |  | 
| 
Set Induksi 
(Engage) 
(5minit) |  | 
-Guru menayangkan LCD dan carta cara-cara
  menyucikan najis   
-Bersoal jawab yang berkaitan dengan
  tayangan. 
-Guru mengaitkan gambar dengan tajuk
  pelajaran | 
-Murid menonton tayangan . 
-Murid menjawab dengan berbagai jawapan. | 
LCD 
Carta  
Buku teks | 
| 
Langkah 
  1 
Penerokaan  
(Explore) 
(15 minit) | 
i.Cara-cara menyucikan najis
  mughallazah,muhaffafah,mutawassitah. 
Lagu: Rasa
  sayang-sayang hei’ 
. | 
1.Guru meminte murid
  menyayikan bersama-sama sebanyak dua kali mengikut rentak lagu ‘Rasa saying
  eh’. 
2. Guru memberi tugasan kepada murid. 
3.guru membahagikan murid kepada tiga
  kumpulan.  
4.Guru meminta murid mengumpulkan
  maklumat berkaitan : 
Kumpulan A: Menyenaraikan cara-cara
  menyuci najis  
Mughallazah. 
Kumpulan B: 
Menyenaraikan cara-cara menyuci najis
  mutawassitah 
Kumpulan C: 
Menyenaraikan cara-cara menyucikan najis
  mutawassitah. | 
1.Murid menyayikan lagu bersama-sama. 
2..Murid mencari dan mengumpul maklumat. 
1.Murid bekerjasama
  membuat tugasan masing-masing dengan tajuk yang  
diberikan.  | 
Lampir-an 1 | 
| 
Langkah 2 
Penghuraian 
(Elaborate) dan  
 (18 minit) | 
Cara-cara menyucikan njis 
Muhaffafah, mutawasssitah. 
Muhallazah. | 
1.Guru meminta wakil
  murid setiap kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.  
2.Guru menerangkan
  hasil dapatan. 
3.Guru meminta
  murid-murid mencatatkan maklumat dalambentuk peta minda dan di simpan sebagai
  nota. | 
1. Beberapa orang murid setiap kumpulan
  membentangkan hasil dapatan mereka. 
2,.Murid mendengar dengan teliti.3.Murid
  mencatatkan maklumat dalam bentuk peta minda dan disimpan sebagai nota. |  | 
| 
Langkah  3 
(12 minit) 
Menilai 
(Evaluate) | 
Melakukan cara-cara membersihkan najis. | 
1. Guru membuat
  penilaian melalui ujian amali cara-cara menyucikan najis  
2. Guru mencatatkan
  setiap markah setiap kumpulan. 
3. Guru memberi komen
  hasil perlakuan mereka. 
4. Guru menunjukkan
  kesilapan pada  slaid | 
1.Guru meminta ketua setiap kumpulan
  menunjuk cara menyucikn najis 
2. Murid melakukannya dengan
  bersungguh-sungguh. 
3.Murid mengulangi perlakuan yang tidak
  sempurna. | 
Strategi; 
Perbincangan kumpulan 
Persembahan slaid | 
| 
Penutup 
(8 minit) | 
Lagu: 
Jenis najis dan cara menyucikannya. | 
1.Guru menyayikn lagu. 
1.Guru meminta tiga orang murid
  menerangkan jenis-jenis najis dan cara menyucikannya.. 
2.Guru mengucapkan tahniah kepada semua
  murid agar terus berdya maju. | 
1. Murid menyayi bersama-sama. 
2.Tiga orang murid menerangkan
  jenis-jenis najis. 
Guru dan mur. |  | 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 
KONSTRUKTIVISME UNIT 3
Tarikh                     :  7.11 .2012                                       
 Masa                      : 10.00-10.30 pagi
Hari                         :
Selasa                                          
Bilangan pelajar      : 25 orang
Kelas                       : 4
Bijak   
Mata Pelajaran         :
Pendidikan Islam
Tajuk                       
:  Bersuci
Objektif                    : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
Aras 1: Menjelaskan akibat tidak bersuci daripada najis dalam ibadah dan
kehidupan seharian 
Aras 2: Murid dapat menyenaraikan hikmah bersuci
 Aras 3: Murid-murid  melakukan amali cara-cara membersihkan najis.
Pengetahuan Sedia Ada  : 
1. Murid-murid telah
mempelajari tentang cara-cara membersihkan
                                        Najis dalam pelajaran yang lepas.
2.  Murid-murid pernah melakukan cara-cara
menyucikan najis 
 dengan bimbingan guru di sekolah.
Konsep                      :
Menyatakan hikmah bersuci dan akibat tidak bersuci.
Bahan                        :
Papan gulung, carta, gambar dan kad.
Nilai                           :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran               :   Menyusur atur, menyenaraikan dan merumuskan
| 
Langkah/ 
Masa | 
Isi Pelajaran | 
Aktiviti Pengajaran  Pembelajaran | 
Catatan | |
| 
Aktiviti Guru | 
Aktiviti Murid |  | ||
| 
Pendahuluan  
(2 minit) | 
Bacaan doa pelajaran | 
1-Guru dan murid membaca doa pelajaran
  secara beramai-ramai yang dipimpin oleh ketua murid. | 
1.Murid membaca doa secara beramai-ramai |  | 
| 
Set Induksi 
(Engage) 
(5minit) |  | 
1-Guru menayangkan LCD  mengenai gambar kasut yang terkena najis. 
 2-Guru bersoaljawab dengan murid. 
3-Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran | 
1-Murid menonton tayangan LCD. 
2-Murid menjawab dengan berbagai jawapan. 
3.Murid mendengar dengan menumpukan
  sepenuh pehatain | 
Soal-jawab | 
| 
Langkah 1 
Penerokaan  
(Explore) 
(15minit) | 
i.Hikmah bersuci  
ii.Akibat tidak bersuci suatu tuntutan | 
1 Guru memberi tugasan kepada murid.  
2.Guru meminta murid mengumpulkan
  maklumat berkaitan : 
Kumpulan A: Menyenaraikan  akibat tidak bersuci. 
Kumpulan B. Menyenaraikan hikmah bersuci 
Kumpulan C: 
Mengelaskan akibat tidak bersuci dengan
  hikmah bersuci1.. | 
1.Murid mencari dan mengumpul maklumat. 
2. Murid berbincang dan membuat kajian
  sendiri dengan tajuk yang diberikan. | 
Perbinc-angan | 
| 
Langkah 2 
Penghuraian 
(Elaborate) dan  
 (13 minit) | 
Akibat tidak bersuci: 
1.mendapat penyakit 
2. dibenci orang rakan 
3. tidak selesa 
Hikmah bersuci 
1.Memelihara kemuliaan dan kehebatan  
3. 
  Menghindari daripada  penyakit. 
4. disukai orang ramai    | 
1.Guru meminta wakil murid setiap
  kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.  
2.Guru menerangka hasil dapatan 
3.Guru meminta murid-murid mencatatkan
  maklumat dalambentuk peta minda dan  
disimpan sebagai nota. | 
1. Beberapa orang murid setiap kumpulan
  membentangkan hasil dapatan mereka. 
2,.Murid mendengar dengan teliti. 
3.Murid mencatatkan maklumat dalam bentuk
  peta minda dan disimpan sebagai nota. | 
Pemben-tangan | 
| 
Langkah 3 
Menilai 
(Evaluate) 
(20 minit) | 
Amali cara menyucikan najis  | 
1. Guru membuat penilaian melalui ujian
  amali cara-cara menyucikan najis melalui aktiviti kumpulan. 
2. Guru mencatatkan setiap markah setiap
  kumpulan. | 
1.Murid-murid melakukan amali cara-cara
  menyucikan najis melalui aktiviti kumpulan. |  | 
| 
Penutup 
(5 minit) | 
Rumusan dan refleksi. 
Perbezaan antara jenis-jenis najis. | 
1.Guru meminta murid membuat banding beza
  antara cara-cara 
menyucikan jenis-jenis nsjis 
 2.Guru mengucapkan tahniah kepada semua
  murid agar terus berdaya maju. | 
1.Murid 
  membuat perbandingan. 
2.Hasil kerja murid di serahkan kepada
  guru. 
Hasild |  | 
Refleksi   : 
Keseluruhan Pengajaran dan
Pembelajaran  dapat di jalankan dengan
baik. Sebanyak 90% murid menguasai pengajaran dan pembelajaran dan 10 %
masih  perlu mengulangi tajuk ini dan
membuat latihan tambahan.  Guru
menggunakan pelbagai  kaedah dalam setiap
proses pengajaran dan  pembelajaran.Murid
terlibat secara aktif dan murid berminat belajar melalui kaedah
konstruktivisme.
