RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME UNIT 1
Tarikh : 24.10.
2012
Masa : 8.40- 9.10Pagi
Hari :
Rabu
Bilangan pelajar : 25 orang
Kelas : 4
Bijak
Mata Pelajaran :
Pendidikan Islam
Tajuk
: Bersuci
Objektif : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
Aras 1:
1. Menyatakan pengertian bersuci daripada najis dan hadas
Aras 2:
1.Jenis-jenis najis dan alat-alat bersuci..
Aras 3
1. Cara-cara bersuci
daripada najis hukmi dan najis aini.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid-murid telah mengetahui serba sedikit
mengenai najis melalui pendidikan ibu bapa dan guru di sekolah.
2. Murid-murid pernah melihat ibu mencuci
pakaian yang kotor
di rumah.
Konsep :
Menyucikan najis
Bahan :
LCD, carta gambar, kad.
Nilai :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran :
Menyusur atur, menyenaraikan dan merumuskan.
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
||
Pendahuluan
(2 minit)
|
Bacaan doa
pelajaran
|
1.Guru dan murid
membaca doa
pelajaran secara
beramai-ramai yang
dipimpin oleh
ketua murid.
|
1.Murid membaca doa
secara beramai-ramai
|
|
Set Induksi
(Engage)
(5minit)
|
Gambar bersuci
|
1.Guru menayangkan
VCD
mengenai gambar
kekotoran yang ada di sekeliling kita.
2. Bersoaljawab
berkaitan dengan tayangan.
3.Guru mengaitkan
gambar
dengan tajuk pelajaran
|
1.Murid menonton
tayangan .
2.Murid menjawab dengan
berbagai jawapan.
|
Ber-
Soal-jawab
|
Langkah 1
Penerokaan
(Explore)
(15 minit)
|
i. Pengertian bersuci daripada najis dan hadas
ii. Jenis-jenis najis
berserta contoh.
iii. Cara-cara
menyucikan najis ‘aini dan najis
hukmi
|
1. Guru memberi
tugasan
kepada murid.
2.Guru meminta murid
mengumpulkan maklumat
berkaitan :
Kumpulan A:
Menyenaraikan
Pengertian bersuci daripada najis dan
hadas
Kumpulan B:
Menyenaraikan
jenis-jenis
najis beserta contohnya.
Kumpulan C:
Menyenaraikan
cara-cara menyucikan najis ‘aini dan
hukmi.
|
1.Murid mencari dan
mengumpul maklumat.
2. Murid berbincang
dan membuat kajian sendiri dengan tajuk yang diberikan.
|
Buku teks
Perbinc-angan
Nilai murni
Ber-
dikari
-kerja
sama
|
Langkah 2
(17 minit)
Penghuraian
(Elaborate)
|
Najis ‘aini dan hukmi
|
1.Guru meminta wakil
murid setiap kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.
2. Guru mendengar
hasil pembentangan wakil setiap kumpulan.
|
1.Wakil daripada
setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan mereka.
2.Setiap kumpulan
disarankan membuat perbandingan.
|
Pem-
Bentangan
A.B.M
Kertas
Marker.
|
Langkah 3
(Evaluate)
(13 minit)
|
iii. Cara-cara me-nyucikan
najis muhaffafah,
mutawassitoh
dan muhallazoh
|
1. Guru menerangkan
hasil dapatan dan memberi
penilaian komen dan
menerangkan hasil pembentangan mereka
3.Guru meminta
murid-murid mencatatkan maklumat dalam bentuk peta minda dan di simpan
sebagai nota.
|
1.Rakan –rakan
memberi pandangan hasil dapatan mereka.
2.Murid mendengar
dengan teliti.
3.Murid men-
catatkan maklumat
dalam bentuk peta minda dan nota.
|
penilaian
|
Penutup
(8 minit)
|
Rumusan dan refleksi.
1.Islam meminta
beratkan aspek kebersihan.
|
1.Guru membuat
kesimpulan.
2.Guru mengucapkan
tahniah kepada semua murid agar terus berdaya maju.
|
1.Murid memberi
perhatian sepenuhnya.
|
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KONSTRUKTIVISME UNIT 2
Tarikh : 1 .11
.2012
Masa : 9.40-10.40 pagi
Hari :
Khamis
Bilangan pelajar : 25 orang
Ke las : 4 Bijak
Mata Pelajaran : Pendidikan
Islam
Tajuk
: Bersuci
Objektif : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
Aras 1:
Murid-murid dapat mengenal pasti dan
membaca cara-cara menyucikan najis mughallazah, mutawassitah, muhaffafah dengan
betul.
Aras 2:
Murid-murid dapat menyebut dan mengigat
cara-cara menyucikan najis
mughallazah,mutawassitah dan muhaffafah
mengikut urutan dengan betul.
Aras 3:Murid-murid dapat mempraktikan teknik cara-cara menyucikan najis mughallazah,mutawassitah dan muhaffafah
dengan betul dan yakin.
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid
biasa melihat perlakuan bersuci.
2. Murid biasa melakukan perbuatan bersuci.
Konsep :
Murid-murid mengetahui jenis-jenis najis
Murid-murid
dapat melakukan amalan bersuci
Bahan :
VCD, papan gulung, cartq gambar dan kad.
Nilai :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran :
Perbincangan, menyenaraikan dan merumus
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
||
Pendahuluan
(2 minit)
|
Bacaan doa
pelajaran
|
-Guru dan murid membaca doa pelajaran
secara beramai-ramai yang dipimpin oleh ketua murid.
|
Murid membaca doa secara beramai-ramai
|
|
Set Induksi
(Engage)
(5minit)
|
|
-Guru menayangkan LCD dan carta cara-cara
menyucikan najis
-Bersoal jawab yang berkaitan dengan
tayangan.
-Guru mengaitkan gambar dengan tajuk
pelajaran
|
-Murid menonton tayangan .
-Murid menjawab dengan berbagai jawapan.
|
LCD
Carta
Buku teks
|
Langkah
1
Penerokaan
(Explore)
(15 minit)
|
i.Cara-cara menyucikan najis
mughallazah,muhaffafah,mutawassitah.
Lagu: Rasa
sayang-sayang hei’
.
|
1.Guru meminte murid
menyayikan bersama-sama sebanyak dua kali mengikut rentak lagu ‘Rasa saying
eh’.
2. Guru memberi tugasan kepada murid.
3.guru membahagikan murid kepada tiga
kumpulan.
4.Guru meminta murid mengumpulkan
maklumat berkaitan :
Kumpulan A: Menyenaraikan cara-cara
menyuci najis
Mughallazah.
Kumpulan B:
Menyenaraikan cara-cara menyuci najis
mutawassitah
Kumpulan C:
Menyenaraikan cara-cara menyucikan najis
mutawassitah.
|
1.Murid menyayikan lagu bersama-sama.
2..Murid mencari dan mengumpul maklumat.
1.Murid bekerjasama
membuat tugasan masing-masing dengan tajuk yang
diberikan.
|
Lampir-an 1
|
Langkah 2
Penghuraian
(Elaborate) dan
(18 minit)
|
Cara-cara menyucikan njis
Muhaffafah, mutawasssitah.
Muhallazah.
|
1.Guru meminta wakil
murid setiap kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.
2.Guru menerangkan
hasil dapatan.
3.Guru meminta
murid-murid mencatatkan maklumat dalambentuk peta minda dan di simpan sebagai
nota.
|
1. Beberapa orang murid setiap kumpulan
membentangkan hasil dapatan mereka.
2,.Murid mendengar dengan teliti.3.Murid
mencatatkan maklumat dalam bentuk peta minda dan disimpan sebagai nota.
|
|
Langkah 3
(12 minit)
Menilai
(Evaluate)
|
Melakukan cara-cara membersihkan najis.
|
1. Guru membuat
penilaian melalui ujian amali cara-cara menyucikan najis
2. Guru mencatatkan
setiap markah setiap kumpulan.
3. Guru memberi komen
hasil perlakuan mereka.
4. Guru menunjukkan
kesilapan pada slaid
|
1.Guru meminta ketua setiap kumpulan
menunjuk cara menyucikn najis
2. Murid melakukannya dengan
bersungguh-sungguh.
3.Murid mengulangi perlakuan yang tidak
sempurna.
|
Strategi;
Perbincangan kumpulan
Persembahan slaid
|
Penutup
(8 minit)
|
Lagu:
Jenis najis dan cara menyucikannya.
|
1.Guru menyayikn lagu.
1.Guru meminta tiga orang murid
menerangkan jenis-jenis najis dan cara menyucikannya..
2.Guru mengucapkan tahniah kepada semua
murid agar terus berdya maju.
|
1. Murid menyayi bersama-sama.
2.Tiga orang murid menerangkan
jenis-jenis najis.
Guru dan mur.
|
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KONSTRUKTIVISME UNIT 3
Tarikh : 7.11 .2012
Masa : 10.00-10.30 pagi
Hari :
Selasa
Bilangan pelajar : 25 orang
Kelas : 4
Bijak
Mata Pelajaran :
Pendidikan Islam
Tajuk
: Bersuci
Objektif : Pada
akhir pembelajaran murid dapat :
Aras 1: Menjelaskan akibat tidak bersuci daripada najis dalam ibadah dan
kehidupan seharian
Aras 2: Murid dapat menyenaraikan hikmah bersuci
Aras 3: Murid-murid melakukan amali cara-cara membersihkan najis.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid-murid telah
mempelajari tentang cara-cara membersihkan
Najis dalam pelajaran yang lepas.
2. Murid-murid pernah melakukan cara-cara
menyucikan najis
dengan bimbingan guru di sekolah.
Konsep :
Menyatakan hikmah bersuci dan akibat tidak bersuci.
Bahan :
Papan gulung, carta, gambar dan kad.
Nilai :
Sentiasa mengamalkan kebersihan rohani dan jasmani
Kemahiran : Menyusur atur, menyenaraikan dan merumuskan
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
||
Pendahuluan
(2 minit)
|
Bacaan doa pelajaran
|
1-Guru dan murid membaca doa pelajaran
secara beramai-ramai yang dipimpin oleh ketua murid.
|
1.Murid membaca doa secara beramai-ramai
|
|
Set Induksi
(Engage)
(5minit)
|
|
1-Guru menayangkan LCD mengenai gambar kasut yang terkena najis.
2-Guru bersoaljawab dengan murid.
3-Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pelajaran
|
1-Murid menonton tayangan LCD.
2-Murid menjawab dengan berbagai jawapan.
3.Murid mendengar dengan menumpukan
sepenuh pehatain
|
Soal-jawab
|
Langkah 1
Penerokaan
(Explore)
(15minit)
|
i.Hikmah bersuci
ii.Akibat tidak bersuci suatu tuntutan
|
1 Guru memberi tugasan kepada murid.
2.Guru meminta murid mengumpulkan
maklumat berkaitan :
Kumpulan A: Menyenaraikan akibat tidak bersuci.
Kumpulan B. Menyenaraikan hikmah bersuci
Kumpulan C:
Mengelaskan akibat tidak bersuci dengan
hikmah bersuci1..
|
1.Murid mencari dan mengumpul maklumat.
2. Murid berbincang dan membuat kajian
sendiri dengan tajuk yang diberikan.
|
Perbinc-angan
|
Langkah 2
Penghuraian
(Elaborate) dan
(13 minit)
|
Akibat tidak bersuci:
1.mendapat penyakit
2. dibenci orang rakan
3. tidak selesa
Hikmah bersuci
1.Memelihara kemuliaan dan kehebatan
3.
Menghindari daripada penyakit.
4. disukai orang ramai
|
1.Guru meminta wakil murid setiap
kumpulan untuk membentang hasil dapatan mereka.
2.Guru menerangka hasil dapatan
3.Guru meminta murid-murid mencatatkan
maklumat dalambentuk peta minda dan
disimpan sebagai nota.
|
1. Beberapa orang murid setiap kumpulan
membentangkan hasil dapatan mereka.
2,.Murid mendengar dengan teliti.
3.Murid mencatatkan maklumat dalam bentuk
peta minda dan disimpan sebagai nota.
|
Pemben-tangan
|
Langkah 3
Menilai
(Evaluate)
(20 minit)
|
Amali cara menyucikan najis
|
1. Guru membuat penilaian melalui ujian
amali cara-cara menyucikan najis melalui aktiviti kumpulan.
2. Guru mencatatkan setiap markah setiap
kumpulan.
|
1.Murid-murid melakukan amali cara-cara
menyucikan najis melalui aktiviti kumpulan.
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan dan refleksi.
Perbezaan antara jenis-jenis najis.
|
1.Guru meminta murid membuat banding beza
antara cara-cara
menyucikan jenis-jenis nsjis
2.Guru mengucapkan tahniah kepada semua
murid agar terus berdaya maju.
|
1.Murid
membuat perbandingan.
2.Hasil kerja murid di serahkan kepada
guru.
Hasild
|
|
Refleksi :
Keseluruhan Pengajaran dan
Pembelajaran dapat di jalankan dengan
baik. Sebanyak 90% murid menguasai pengajaran dan pembelajaran dan 10 %
masih perlu mengulangi tajuk ini dan
membuat latihan tambahan. Guru
menggunakan pelbagai kaedah dalam setiap
proses pengajaran dan pembelajaran.Murid
terlibat secara aktif dan murid berminat belajar melalui kaedah
konstruktivisme.